Przy ulicy Grochowskiej kompleks sportowy na miarę tradycji, osiągnięć i nowych wyzwań

Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski dokonał w czwartek, 25 stycznia 2018 roku otwarcia nowoczesnego wielofunkcyjnego kompleksu sportowego z halą do gier zespołowych przy Zespole Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego im. Mikołaja Kopernika.

W uroczystości wzięli także udział: Katarzyna Król – Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa ds. Edukacji i Sportu, Barbara Nowak – Małopolski Kurator Oświaty, Krzysztof Kowal – Dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie, Andrzej Wyszyński – Prezes Zarządu PBP Chemobudowa Kraków SA, Paweł Słomiński – Prezes Polskiego Związku Pływackiego i Tadeusz Wróblewski – Prezes Polskiego Związku Kajakowego, radni miejscy i dzielnicowi, grono pedagogiczne, uczniowie i ich rodzice.

W okolicznościowym wystąpieniu Dyrektor ZSOMS Krzysztof Sobesto podziękował Prezydentowi Jackowi Majchrowskiego, Dyrekcji i Pracownikom ZIS, wykonawcom i projektantom za piękny prezent na 40-lecie Szkoły Mistrzostwa Sportowego (jubileusz zaplanowano jesienią tego roku – przyp. JS).

- Jestem przekonany, że zrealizowanie tej inwestycji pozwoli uczniom rozwijać pasje i talenty sportowe oraz przyczyni się do podniesienia komfortu i jakości pracy całej szkoły. Bez życzliwości i wsparcia wielu osób nie byłoby tej uroczystości. Powstanie tak wspaniałego kompleksu sportowego zobowiązuje nas do podejmowania śmiałych wyzwań i pójścia w ślady wybitnych absolwentów naszej placówki – dodał Krzysztof Sobesto.

Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski przekazał Dyrektorowi ZSOMS symboliczny klucz, a jego podopiecznym skakanki sportowe do treningów, wręczył również listy gratulacyjne i nagrody wyróżniającym się uczniom: Kacprowi Sztubie – mistrzowi świata juniorów w slalomie kajakowym i Marcinowi Gorajowi – mistrzowi i rekordziście Polski juniorów, finaliście Europejskiego Młodzieżowego Festiwalu Olimpijskiego (EYOF) w pływaniu.

- Podczas moich kadencji otworzyłem około 200 boisk i hal, ale muszę podkreślić, że ten kompleks, który zwiedziłem od piwnicy aż po dach, robi takie wrażenie, że aż dech zapiera. Jak sądzę, wiele zawodowych klubów w Polsce nie ma takiej bazy. Halę wybudowaliśmy wspólnie z Ministerstwem Sportu i Turystyki. Miasto dało ponad 8,5 miliona złotych, ministerstwo – około 6 milionów. I to wszystko  się złożyło na tak piękny obiekt – powiedział Prezydent Jacek Majchrowski.

Przypominając o bogatych tradycjach Zespołu Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego, Prezydent Majchrowski wymienił nazwiska znakomitych zawodniczek, pierwszej olimpijskiej medalistki (Moskwa 1980) w pływaniu Agnieszki Czopek, mistrzyni olimpijskiej (Ateny 2004), mistrzyni świata i Europy również w pływaniu Otylii Jędrzejczak i czołowej tenisistki świata, triumfatorki 20 turniejów WTA Agnieszki Radwańskiej.

Do podziękowań za wybudowanie obiektu sportowego przy ul. Grochowskiej 20 dołączyła się Małgorzata Ciemięga – Przewodnicząca Rady Dzielnicy II Grzegórzki.

Hala została poświęcona przez Księdza Prałata Zygmunta Koska – Proboszcza Parafii Pw. Miłosierdzia Bożego.

W części artystycznej taneczne i sportowe umiejętności zaprezentowali uczniowie ZSOMS oraz wychowankowie MDK „Dom Harcerza” z ul. Lotniczej.

Wykonawcą obiektu było Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego Chemobudowa Kraków SA, pod nadzorem Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie, według projektu przygotowanego przez eM4 Pracownia Architektury Marcin Brataniec.

Oprócz hali sportowej, przystosowanej m.in. do uprawiania siatkówki, koszykówki, futsalu i innych gier zespołowych czy gimnastyki, wyposażonej w niezbędne urządzenia oraz  zaplecza szatniowo-sanitarnego, w trzykondygnacyjnym budynku znalazły się ścianka wspinaczkowa, siłownia, sala fitness, pomieszczenia do rehabilitacji, pokoje dla trenerów, nauczycieli wf i pracowników obsługi, magazyny i zaplecze szatniowo-sanitarne dla zewnętrznych boisk ,,Orlik”. W hali zamontowano wysuwane trybuny mogące pomieścić 170 widzów.

W ramach inwestycji dokonano również przebudowy części istniejącego zaplecza szatniowego basenu – przebieralni i pomieszczenia pierwszej pomocy, wyodrębniono centrum odnowy biologicznej spa (wanny, hydromasaże) i saunę dla basenu oraz wentylatornię i wymiennikownię.

Budynek hali sportowej został połączony z budynkiem szkoły przewiązką, a z holu przy wejściu głównym do hali można także przejść bezpośrednio do części basenowej. 

Obok hali powstały nowe miejsca parkingowe, przebudowano też zewnętrzny i wewnętrzny układ drogowo-komunikacyjny. 

Kompleks sportowy przy ul. Grochowskiej 20 jest w pełni dostępny dla osób niepełnosprawnych. Ma windę oraz odpowiednio wyposażone toaletę i szatnię.

Koszty budowy to 14 555 490 zł brutto, w tym 8 505 490 zł z budżetu Gminy Miejskiej Kraków oraz dofinansowanie 6 050 000 zł z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej Ministerstwa Sportu i Turystyki.
 

Parametry techniczne i użytkowe

- szerokość budynku (elewacji frontowej): 50,40 m,

- długość budynku: 37,85 m,

- wysokość (od poziomu terenu przy głównym wejściu): 12,00 m,

- powierzchnia zabudowy: 1 623, 32 m2,

- powierzchnia użytkowa: 2 376, 07 m2,

- kubatura: 15 906,76 m3

- wymiary hali: 36,9 x 27,3 m

Fot. Mateusz Chwajoł/ZIS