Przed PŚ w slalomie kajakowym: atrakcje na krakowskim torze KOLNA

Od 29 czerwca do 1 lipca Kraków będzie Miastem-Gospodarzem Pucharu Świata w Slalomie Kajakowym na sztucznym torze Kolna. W środę, 6 czerwca, podczas konferencji prasowej w siedzibie Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie, dziennikarze zostali poinformowali o stanie przygotowań do tego atrakcyjnego wydarzenia, w którym zapowiedzieli udział reprezentanci co najmniej 31 krajów.

W konferencji uczestniczyli: Dyrektor ZIS Krzysztof Kowal, Prezes Polskiego Związku Kajakowego Tadeusz Wróblewski, Prezes Krakowskiego Klubu Kajakowego Zbigniew Miązek oraz mistrzyni Polski w konkurencji C-1, zawodniczka KKK Aleksandra Stach.

Dyrektor Krzysztof Kowal przypomniał, że tor doskonale już znany w Europie i na świecie, pięknie położony, ze znakomitym zapleczem, które tworzą m.in. hala sportowa, kryty basen i hotel, służy kajakarzom górskim od 2003 roku.

- W ciągu 15 lat zorganizowaliśmy tu wiele imprez w slalomie kajakowym. Zaczynaliśmy od mistrzostw akademickich, potem zawody miały coraz wyższą rangę, dwukrotnie odbyły się na Kolnej mistrzostwa Europy seniorów, za z górą trzy tygodnie po raz drugi będziemy gospodarzami Pucharu Świata – powiedział Dyrektor Kowal.

Jak podkreślił Prezes PZKaj Tadeusz Wróblewski, Puchar Świata to najważniejsze tegoroczne wydarzenie w slalomie kajakowym w naszym kraju. Dodał, że dzięki bardzo dobrej współpracy Polskiego Związku Kajakowego z Krakowem i Zarządem Infrastruktury Sportowej możemy sprostać wysokim wymaganiom ICF i ECA.

Prezes Wróblewski odniósł się również w swoim wystąpieniu do niedawnego startu naszych reprezentantów w mistrzostwach Europy w Pradze. Nie wykorzystali tam indywidualnych szans medalowych, oczekiwać się należy, że poprawią swoje wyniki podczas Pucharu Świata.

W 2018 roku przewidziano cztery edycje kwalifikacyjne Pucharu Świata: 22-24 czerwca w Liptowskim Mikulaszu (Słowacja), 29 czerwca-1 lipca w Krakowie, 6-8 lipca w Augsburgu (Niemcy) i 31 sierpnia-2 września w miejscowości Tacen (Słowenia) oraz finał – od 7 do 9 września w La Seu d’Urgell (Hiszpania).

18-letnia Aleksandra Stach jest jedną z polskich nadziei w nowej olimpijskiej konkurencji C-1 kobiet . Kanadyjki-jedynki pań zastąpiły w programie igrzysk kanadyjki-dwójki mężczyzn. Po tej decyzji MKOl błyskawicznie rośnie liczba zawodniczek w C-1, coraz wyższy jest też poziom zmagań, o czym będziemy się mogli przekonać także na przełomie czerwca i lipca na torze KOLNA.

Prezes KKK Zbigniew Miązek omawiając zbliżające się zawody Pucharu Świata przekazał m.in. informację o dodatkowej atrakcji krakowskiej imprezy. Po raz pierwszy o medale i punkty PŚ zawodnicy powalczą w niezwykle widowiskowym crossie kajakowym.

Fot. MCH/ZIS