Przed 5. PZU Cracovia Półmaratonem Królewskim i 5 dla Niepodległej: dobrze przygotowani, gotowi do bicia rekordów!

W najbliższą niedzielę, 14 października o godz. 11:00 rozpoczną dwie atrakcyjne imprezy biegowe – 5. PZU Cracovia Półmaraton Królewski i 5 dla Niepodległej. Ich uczestnicy wystartują na ulicy Stanisława Lema – sprzed TAURON Areny Kraków – by po pokonaniu dystansów 21 097,5 m oraz 5 km zakończyć zmagania wewnątrz największej w Polsce hali widowiskowo-sportowej.

W czwartek, 11 października w siedzibie Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie odbyła się konferencja prasowa, w której wzięli udział: Katarzyna Król – Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa ds. Edukacji i Sportu, Krzysztof Kowal – Dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie i 5. PZU Cracovia Półmaratonu Królewskiego, Małgorzata Marcińska – Prezes Agencji Rozwoju Miasta SA, zarządzającej TAURON Areną Kraków, Grzegorz Sudoł – Olimpijczyk, Trener AZS AWF Kraków Masters, Andrzej Batko – Koordynator ds. Bezpieczeństwa i Zabezpieczenia Trasy oraz Robert Noceń – Wiceprezes Zarządu Carrefour Polska, jednego ze Sponsorów krakowskiego półmaratonu i 5 dla Niepodległej.

- Zapraszam wszystkich w niedzielę, w imieniu Pana Prezydenta Jacka Majchrowskiego i swoim własnym. 5. PZU Cracovia Półmaraton Królewski wieńczy sezon biegowy. Jest to impreza wyjątkowa, ponieważ przyciąga olbrzymią liczbę uczestników. Charakterystyczną jej cechą jest to, że meta znajduje się w naszej pięknej TAURON Arenie. Tym razem zostanie też zorganizowany specjalny bieg na 5 km z okazji obchodów niepodległościowych. Pojawi się więc również element patriotyczny. Mieszkańców Krakowa przepraszamy za drobne utrudnienia – powiedziała Katarzyna Król – Zastępca Prezydenta Krakowa.

Podczas konferencji zaprezentowano koszulki najbliższych biegów oraz  ekspozytor na medale 17. PZU Cracovia Maraton, 12. PZU Biegu Trzech Kopców i 5. PZU Cracovia Półmaratonu Królewskiego tworzących Królewską Triadę Biegową 2018. Atrakcyjna kompozycja medali stanie się zapewne miłą pamiątką dla tych, którym w tym roku uda się ukończyć wszystkie trzy najważniejsze krakowskie biegi. 913 osób nadal ma na to szanse.

- Śrubujemy rekord liczby startujących w półmaratonie – zapewnił Dyrektor Krzysztof Kowal. –  5 dla Niepodległej ma natomiast limit – 1000 osób.  Zachęcam do spędzenia czasu w TAURON Arenie i jej okolicach. Jestem przekonany, że zadowolonych będzie o wiele, wiele więcej niż malkontentów.

Po zapisach internetowych liście startowej 5. PZU CPK  jest już 10 364 biegaczy.

Trener Grzegorz Sudoł, który wraz z grupą szkoleniowców z AZS AWF Kraków Masters przygotowywał amatorów biegania do tegorocznej rywalizacji w Krakowie wskazał faworytów, wymieniając Kenijczyków Cosmasa Mutuku Kyevę, Hilary’ego Kiptuma Maiyo Kimaiyo, Tomasza Grycko oraz Izabelę Trzaskalską.

- Trenowaliśmy bardzo rzetelnie – podkreślił trzykrotny olimpijczyk. - Przez nasze zajęcia przewinęło się ponad 4 tysiące osób. To była wspaniała inicjatywa Miasta, a my dzieliliśmy się wiedzą zarówno sportową, jak i żywieniową czy dotyczącą obuwia i ubioru. Było naprawdę mnóstwo pytań.

Prezes Małgorzata Marcińska przypomniała: - Razem z Panem Krzysztofem Kowalem, Dyrektorem wspaniałej jednostki, obchodzącej 10-lecie po raz czwarty będziemy gościć biegaczy w TAURON Arenie Kraków. Miejsce robi wrażenie. A dla sportowców jest bardzo szczęśliwe, że przywołam siatkarzy, którzy wygraniu u nas Memoriału Huberta Jerzego Wagnera, zdobyli miesiąc później mistrzostwo świata w Turynie.

Do korzystania z atrakcji przygotowanych dla biegaczy i kibiców przez Carrefour Polska zachęcał Wiceprezes Zarządu Robert Noceń, deklarując, że jego firma chce nadal wspierać takie wydarzenia jak niedzielny półmaraton w Krakowie czy 5 dla Niepodległej.

Andrzej Batko po szczegółowym omówieniu trasy, podkreślił, że organizatorzy przywiązują ogromną wagę do bezpieczeństwa uczestników, dlatego aż 520 funkcjonariuszy różnych służb mundurowych, aspirantów oraz uczniów szkół wojskowych zadba o sprawny i spokojny przebieg imprezy.

O zmianach w ruchu drogowym i komunikacji miejskiej informujemy TUTAJ.

Fot. Mateusz Chwajoł/ZIS