Otwarcie kompleksu sportowego przy VIII LO: aktywność ruchowa w centrum miasta

W środę, 15 maja Anna Korfel-Jasińska – Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa ds. Edukacji, Sportu i Turystyki dokonała otwarcia kompleksu sportowego przy VIII Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Wyspiańskiego. Obiekt powstał w ramach realizowanego od 2014 roku przez Gminę Miejską Kraków programu rewitalizacji boisk przyszkolnych – w trybie zaprojektuj i wykonaj.

W uroczystości wzięli też udział Radni Miasta Krakowa i Dzielnicy II Grzegórzki, Przedstawiciele wykonawców oraz nadzorującego inwestycję Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie, Dyrekcja i Uczniowie VIII LO.

Podczas środowego otwarcia kompleksu przy ul. Grzegórzeckiej 24, Zastępca Prezydenta Anna Korfel-Jasińska przekazała uczniom VIII LO piłki, od uczniów otrzymała natomiast szalik w barwach liceum.

W sekwencji artystycznej wystąpił zespół cheerleaderek.

Boiska przez wiele miesięcy ułatwią pracę nauczycielom wychowania fizycznego prowadzenie zajęć, pozwolą na urozmaicenie programu, piłkarzom z VIII LO stworzą lepsze warunki do treningów.

700 uczniów tego popularnego krakowskiego liceum aktywnie uczestniczy w różnego rodzaju rozgrywkach i zawodach międzyszkolnych, systematycznie podnosi sportowy poziom.

Informacja o kompleksie sportowym VIII LO

W pierwszej części prac Przedsiębiorstwo Robót Instalacyjnych i Budowlanych „HALUX”  sp. z o.o. z Krakowa dokonało wymiany nawierzchni poliuretanowych i bitumicznych na nowe nawierzchnie poliuretanowe, wraz z elementami towarzyszącymi na 2 półkolach – łącznie o pow. 2 020 m kw. (po 1 010 m kw. każde).

Lewe półkole zajmują boiska do piłki ręcznej i siatkówki, prawe półkole – boiska do koszykówki i siatkówki. Boiska wyposażono w niezbędne urządzenia (bramki, siatki, kosze, tablice z obręczami, słupki, piłkochwyty).

W drugiej części prac firma EVERSPORT sp. z o.o. z Warszawy  wymieniła  nawierzchnię boiska z trawy syntetycznej. Boisko główne o wym. 85,3 m x 53,05 m ma powierzchnię 4 525 m kw.  (w poprzek – 2 boiska treningowe). Boisko  zostało wyposażone w bramki, siatki, osłony antyurazowe, piłkochwyty.

Łączne koszty inwestycji (środki z budżetu Gminy Miejskiej Kraków) to 2 492 443,52 zł brutto.

Dodajmy, że w latach 2014-2018 w ramach wspomnianego programu rewitalizacji powstało 149 zespołów boisk, bieżni, siłowni i innych urządzeń sportowych. Gmina Miejska Kraków wydała na ich wybudowanie 38 865 958,00 zł. W tym roku zaplanowano do rewitalizacji obiekty w 8 lokalizacjach.


W ostatnich latach w Dzielnicy II Grzegórzki wybudowane zostały lub powstają również inne obiekty sportowo-rekreacyjne. 

Kilkanaście miesięcy temu oddano do użytku nową, wielofunkcyjną, bogato wyposażoną  halę sportową Zespołu Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego przy ul. Grochowskiej. Obok hali znajduje się  jeden z czternastu krakowskich „Orlików”, efekt  programu „Moje Boisko-Orlik 2012”.

Jesienią 2018 roku rozpoczęła się budowa krytego basenu oraz hali fitness przy ul. Eisenberga.

Fot. Mateusz Chwajoł/ZIS