Noworoczny Slalom Równoległy na torze KOLNA: już po raz 12. kajakarze popłyną w rytmie WOŚP

W najbliższą niedzielę, 12 stycznia na torze kajakarstwa górskiego w Ośrodku Sportu i Rekreacji KOLNA odbędzie się XII edycja Noworocznego Slalomu Równoległego. Tradycyjnie, zawodnicy rywalizujący na zadaszonym i ogrzewanym odcinku sztucznego toru przyłączą się do finałowego grania Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Już po raz 12. sezon kajakowy w Polsce rozpocznie się od Noworocznego Slalomu Równoległego na torze KOLNA w Krakowie. Są to jedyne tego typu zawody w sezonie nie tylko w Polsce, ale i na świecie!

Za ich niepowtarzalnością stoi kilka przyczyn. Pierwszą jest to, że odbywają się pod namiotem. W sezonie zimowym nad częścią toru KOLNA rozstawiany jest ogrzewany namiot, by kajakarze mogli trenować w sprzyjających warunkach nawet w zimie.

Drugą jest sposób rywalizacji, który zdradza nazwa zawodów. Jest to slalom równoległy, czyli zawodnicy startują w parach. W kwalifikacjach są dwa przejazdy, tak aby każdy płynął z lewej i z prawej strony toru. W parze wygrywa ten, który uzyska lepszy łączny czas dwóch przejazdów. Do finałów zakwalifikują się posiadacze czterech najlepszych wyników z każdej konkurencji (K-1 K, K-1 M, C-1 K, C-1 M).

Trzecim i głównym powodem wyróżniającym Noworoczny Slalom Równoległy jest charytatywny charakter imprezy. Od samego początku odbywają się one jednocześnie z Finałem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Podczas zawodów na torze pojawiają się Wolontariusze z puszkami, do których wszyscy chętni mogą wrzucić datki na WOŚP, a oprócz tego odbywają się licytacje pamiątek związanych ze slalomem kajakowym. Można również wziąć udział w aukcjach internetowych, w których do zdobycia są atrakcyjne vouchery pobytowe oraz na aktywności oferowane w OSiR KOLNA czy kalendarze z autografami medalistów mistrzostw świata w slalomie kajakowym.

Swój udział w zawodach potwierdzili m.in. reprezentanci Polski: Natalia Pacierpnik – olimpijka z Londynu i Rio de Janeiro, Aleksandra Stach – mistrzyni świata z 2018 roku w konkurencji C-2 Mikst (w parze z Marcinem Pochwałą; są również czempionami kraju – przyp. MCH) i Krzysztof Majerczak – aktualny brązowy medalista mistrzostw świata z La Seu d'Urgell w drużynowej konkurencji K-1 (razem z Dariusz Popielą i Michałem Pasiutem – przyp. MCH). Tradycyjnie już, na imprezę przyjadą również zawodnicy ze słowackiego Dolnego Kubina – Martin Stanovský (w zawodach międzynarodowych reprezentujący barwy Kazachstanu – przyp. MCH) i Jakub Stanovský.

Każdy, kto odwiedzi niedzielną imprezę i wesprze WOŚP, otrzyma bezpłatnie ciepły poczęstunek.

Program Zawodów:
11:00 – kwalifikacje:
11:00 – grupa I: K-1 K; C-1 M
11:30 – grupa II: C-1 K; K-1 M
2 przejazdy ze zmianą trasy – liczy się suma dwóch przejazdów
4 najlepsze osady kwalifikują się do finału
12:15 – finały:
12:15 – grupa I: K-1 K; C-1 M
12:30 – grupa II: C-1 K; K-1 M
13:30 – ceremonia dekoracji zwycięzców, następnie licytacja na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy