Nowa hala sportowa na krakowskim Ruczaju

Na krakowskim osiedlu Ruczaj przy Szkole Podstawowej nr 40 im. Św. Stanisława Biskupa Męczennika przekazano do użytku nowoczesną halę sportową. W czwartek, 17 października 2019 roku, podczas uroczystej prezentacji hali, z udziałem Anny Korfel-Jasińskiej – Zastępcy Prezydenta Miasta Krakowa ds. Edukacji, Sportu i Turystyki, odbył się mecz piłki nożnej uczniów klas siódmych i ósmych.

- Jestem ogromnie zaszczycona, że w imieniu gospodarza naszego miasta, Pana Profesora Jacka Majchrowskiego oddajemy tę przepiękną halę dzieciom, młodzieży, mieszkańcom, społeczności lokalnej – powiedziała Anna Korfel-Jasińska.

Dyrektor SP 40 Andrzej Moskal, podkreślając bardzo wysoki standard i funkcjonalność hali, podziękował za jej wybudowanie władzom miasta, Zarządowi Infrastruktury Sportowej w Krakowie z Dyrektorem Krzysztofem Kowalem, wykonawcom i wszystkim, którzy mocno zaangażowali się w stworzenie przy ul. Pszczelnej 13 bazy sportowej na europejskim poziomie.

Nową halę poświęcił Proboszcz Parafii pw. Zesłania Ducha Świętego ks. Kazimierz Wyrwa.

W części artystycznej uczestnicy wydarzenia obejrzeli pokazy rock and rolla akrobatycznego i karate.


W ciągu dwóch lat, w miejsce małej sali gimnastycznej, powstał dwukondygnacyjny obiekt z zapleczem i łącznikiem, umożliwiającym przejście do budynku szkoły.

Oprócz znajdującej się na pierwszym piętrze  sali głównej (o wymiarach  45,30 x 25,00 m i maksymalnej wysokości 13,80 m) z trybunami dla 282 widzów, z boiskami do gier zespołowych, wybudowano – na parterze – szatnie, sanitariaty, sale fitness i gimnastyki korekcyjnej, pokoje dla nauczycieli wf i magazyn sprzętu sportowego. Halę wyposażono w windę.

Wykonawcą było Przedsiębiorstwo Budowlano-Produkcyjne Łęgprzem pod nadzorem Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie, według projektu Joanny i Marcina  Kołodziejów z krakowskiej firmy Joanna Kołodziej Pracownia Architektoniczna.

Inwestycja kosztowała 13 107 900,00 zł brutto (całość z budżetu Gminy Miejskiej Kraków).


Szkoła Podstawowa nr 40, od 2010 roku, dysponuje również jednym z czternastu krakowskich „Orlików”. W jej bliskim sąsiedztwie, przy ul. Strąkowej (SP nr 158), 19 czerwca tego roku otwarta została kryta, 25-metrowa pływalnia z ruchomym dnem. Natomiast 29 maja br. na os. Podwawelskim przy SP 25 oddano do użytku halę sportową,

W Dzielnicy VIII Dębniki działają także Ośrodek Sportu i Rekreacji KOLNA oraz Centrum Sportu i Kultury Sidzina.

Fot. Mateusz Chwajoł/ZIS