Na torze KOLNA: mocny krakowski akcent Pucharu Świata w Slalomie Kajakowym

Aleksandra Stach i Marcin Pochwała z Krakowskiego Klubu Kajakowego zajęli w sobotę, 30 czerwca trzecie miejsce w rywalizacji kanadyjek-dwójek mieszanych podczas odbywającej się na torze KOLNA drugiej tegorocznej edycji Pucharu Świata w Slalomie Kajakowym.

W dwóch innych zmaganiach finałowych klubowa koleżanka wspomnianego duetu Natalia Pacierpnik była ósma w K-1W, a Grzegorz Hedwig ze Startu Nowy Sącz uplasował się na 10. pozycji w C-1M.

Kraków po raz drugi jest Miastem-Gospodarzem Pucharu Świata w tej olimpijskiej dyscyplinie sportu. Poprzednie zawody tego cyklu zostały zorganizowane przy Kolnej w 2015 roku.

Podobnie jak przed trzema laty, w sobotę znów mieliśmy okazję podziwiać występy wielu gwiazd slalomu kajakowego.

Niezwykle interesująca i emocjonująca była walka o zwycięstwo w kanadyjkach-jedynkach mężczyzn. Świetny finałowy przejazd zaprezentował ubiegłoroczny wicemistrz świata z Pau Słowak Alexander Slafkovsky, ale najszybszy w półfinale Brytyjczyk David Florence w decydującej rozgrywce, choć miał od Słowaka gorszy czas na półmetku, świetnym finiszem zapewnił sobie 1. miejsce.

W finale K-1W Polce Natalii Pacierpnik najwięcej problemów przysporzyło pokonanie bramki nr 10, co spowodowało, że ostatecznie musiała się zadowolić 8. lokatą. Wyprzedziła jednak Austriaczkę Corinnę Kuhnle, która nie zdołała utrzymać świetnej dyspozycji z półfinału. Przed południem okazała się bowiem lepsza nawet od głównej faworytki, jaką jest w Krakowie zarówno w K-1W jak i C-1W urodzona we Francji reprezentantka Australii Jessica Fox.

24-letnia Fox, srebrna medalistka IO w Londynie i brązowa IO w Rio de Janeiro oraz zdobywczyni aż 7 złotych medali MŚ, potwierdziła w finale wysoką klasę, linię mety minęła z najlepszym czasem i bez punktów karnych.

Miłą niespodziankę sprawili bez wątpienia rozpoczynająca dopiero międzynarodową karierę Aleksandra Stach i utytułowany Marcin Pochwała, m.in. dwukrotny wicemistrz Europy w C-2 (z Piotrem Szczepańskim).

Konkurencja C-2Mixed ma olimpijskie perspektywy z dużymi szansami na włączenie do programu IO w Paryżu (2024), dlatego każdy sukces – taki jak duetu Stach-Pochwała – może stać się zachętą dla innych zawodniczek i zawodników do podjęcia treningów.

W niedzielę, 1 lipca na torze KOLNA poznamy medalistów PŚ w C-1W i K-1M oraz w crossie kajakowym (Extreme Slalom).

Kompletne wyniki dotychczasowych zmagań znajdują się TUTAJ.
W tym samym miejscu będzie można śledzić „na żywo” rezultaty ostatniego dnia rywalizacji w krakowskiej edycji Pucharu Świata w Slalomie Kajakowym 2018.
Dostępna jest również transmisja internetowa na stronie www.canoeicf.com.

Fot. Mateusz Chwajoł/ZIS