MŚ Juniorów i U23: przez tydzień na torze KOLNA slalom kajakowy w mistrzowskim wydaniu

Przez cały następny tydzień – od 15 do 21 lipca – tor KOLNA będzie areną Mistrzostw Świata Juniorów i U23 w slalomie kajakowym. Zmagania o medale poprzedzi w niedzielę, 14 lipca o godz.19:30 uroczystość otwarcia zawodów. Kraków został Miastem-Gospodarzem tego wydarzenia już po raz drugi, poprzednio pełnił tę rolę w 2016 roku.

W czwartek, 11 lipca w siedzibie Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie odbyła się konferencja prasowa z udziałem Anny Korfel-Jasińskiej – Zastępcy Prezydenta Miasta Krakowa ds. Edukacji, Sportu i Turystyki, Krzysztofa Kowala – Dyrektora ZIS, Tadeusza Wróblewskiego – Prezesa Polskiego Związku Kajakowego, Zbigniewa Miązka – Prezesa Krakowskiego Klubu Kajakowego, reprezentantki Polski Klaudii Zwolińskiej i trenera kadry U23 Jakuba Chojnowskiego.

- Zapraszam na tę fantastyczną imprezę! Ośrodek KOLNA jest świetnie położony, można tu nie tylko obserwować rywalizację kajakarzy, ale też spacerować, jeździć na rowerze, aktywnie wypoczywać – zachęcała do wizyty w tym urokliwym miejscu Anna Korfel-Jasińska. Zastępca Prezydenta Krakowa podzieliła się też informacjami z innego czwartkowego spotkania z dziennikarzami poświęconego Europejskim Igrzyskom Olimpijskim 2023, podczas którego przedstawiono slalom kajakowy i tor KOLNA jako dobry przykład dyscypliny i obiektu przygotowanych już teraz na te zmagania.

O systematycznej rozbudowie i modernizacji OSiR KOLNA mówił Dyrektor Krzysztof Kowal. Podkreślił, że ostatnio zrealizowano kolejną ważną inwestycję – drogę dojazdową. I dodał, że celem dla Krakowa oraz dla Kolnej są oczywiście Mistrzostwa Świata Seniorów, bo jeszcze tylko tych zmagań nie ma w bogatym dorobku organizacyjnym Miasta i Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie w tej dyscyplinie sportu, są już natomiast Mistrzostwa Europy Seniorów (2008, 2013) i Puchar Świata (2015, 2018).

- Na świecie jest około czterdziestu torów slalomowych, mamy więc bardzo dużą konkurencję. Dlatego przyznanie mistrzostw Europy, a tym bardziej mistrzostw świata to olbrzymie wyróżnienie. I tak też traktujemy decyzje ECA czy ICF – przekonywał Prezes PZKaj Tadeusz Wróblewski.

Działacze europejskiej i międzynarodowej federacji na każdym kroku podkreślają jednak świetne położenie ośrodka KOLNA, szybki dojazd z lotniska i znakomitą atmosferę podczas zawodów.

Jak przekazał na konferencji Prezes KKK Zbigniew Miązek, w tegorocznych mistrzostwach weźmie udział około 500 zawodniczek i zawodników z blisko 50 krajów.

Transmisja internetowa z zawodów prowadzona jest na stronie: www.canoeicf.com, a wyniki można śledzić TUTAJ.

O medalowe szanse w tegorocznych MŚ Juniorów i U23 naszych reprezentantów pytaliśmy Klaudię Zwolińską, która zaledwie kilka dni temu wywalczyła wicemistrzostwo Europy w K1 w słowackim Liptowskim Mikulaszu i trenera Jakuba Chojnowskiego.

- Od wielu lat mam passę medalową, jeśli chodzi o imprezy juniorskie i młodzieżowe. Szczególnie Kraków jest dla mnie bardzo szczęśliwy, bo na torze KOLNA zdobyłam już złote medale mistrzostw świata i Europy juniorów – przypomniała Klaudia Zwolińska. - Ten tor znamy wszyscy doskonale, bo trenujemy na nim na co dzień.

- Niewątpliwie liderką i twarzą naszej reprezentacji jest Klaudia Zwolińska, ale chciałbym zauważyć, że ekipa U23 składa z 11 zawodników, a reprezentacja juniorów z 12 zawodników. Są głodni sukcesów i o wysokich umiejętnościach. Warto wspomnieć o Krzyśku Majerczaku, który przebojem wdarł się do kadry seniorów, o Kubie Brzezińskim, mistrzu świata juniorów z 2017 roku Kacprze Sztubie, Przemku Nowaku i Oli Stach, której w mistrzostwach Europy w Liptowskim Mikulaszu zabrakło 0,07 sekundy do medalu. Mamy też zdolnych juniorów Piotrka Prusaka czy Szymona Nowobilskiego – dodał Jakub Chojnowski.

W trakcie czwartkowej konferencji Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa Anna-Korfel i Dyrektor ZIS Krzysztof Kowal otrzymali od Klaudii Zwolińskiej i Jakuba Chojnowskiego pamiątkowe numery startowe tegorocznych MŚ z autografami naszych reprezentantów, a z rąk Prezesa PZKaj Tadeusza Wróblewskiego i Prezesa KKK Zbigniewa Miązka przejęli flagę ECA dla Miasta-Gospodarza Mistrzostw Europy i U23 w Slalomie Kajakowym w 2020 roku.

Fot. Michał Sobolewski/ZIS