Mistrzostwa Polski na Kolnej: dobre występy kajakarzy krakowskich klubów

Podczas 71. Lotto Mistrzostw Polski Seniorów w Slalomie Kajakowym, które w dniach 17-19 maja odbyły się na Torze Kajakarstwa Górskiego w Ośrodku Sportu i Rekreacji KOLNA w Krakowie, nie zabrakło emocji i zaskakujących rezultatów. W koronnej konkurencji K-1 swoje odpowiednio dziewiąte i ósme złote medale krajowego czempionatu wywalczyli Natalia Pacierpnik (Krakowski Klub Kajakowy) i Dariusz Popiela (od tego sezonu Start Nowy Sącz, wcześniej Spójnia Warszawa). W C-1 kobiet dotychczasowa dominatorka tej konkurencji, mistrzyni świata w C-2 Mikst, Aleksandra Stach (KKK) przez punkty karne musiała ustąpić Klaudii Zwolińskiej (Start Nowy Sącz), która wcześniej specjalizowała się w K-1, a teraz pływa w obu konkurencjach. W C-1 mężczyzn doszło natomiast do niecodziennej sytuacji – Grzegorz Hedwig (Start Nowy Sącz) i Kacper Sztuba (AZS AWF Kraków) uzyskali dokładnie ten sam czas i nie popełnili błędów, tym samym razem stanęli na najwyższym stopniu podium. Po raz pierwszy rozdano też medale w konkurencji extreme slalom.

Pacierpnik stoczyła zacięty bój z Klaudią Zwolińską i ostatecznie – dzięki dwóm punktom karnym broniącej tytułu Zwolińskiej – reprezentantka Krakowskiego Klubu Kajakowego odzyskała mistrzostwo.

W konkurencji C2 Mikst bez problemów złoto wywalczyli mistrzowie świata z Rio de Janeiro 2018 Aleksandra Stach i Marcin Pochwała, również przedstawiciele gospodarzy.

W Krakowie wyłoniono także ostateczny skład kadry narodowej na tegoroczne zawody międzynarodowe. Kwalifikacje zakończyły się sensacją i w reprezentacji kraju – po raz pierwszy – zabrakło miejsca dla najbardziej utytułowanego polskiego kajakarza slalomowego w historii, trzykrotnego medalisty mistrzostw świata, mistrza Europy i czwartego zawodnika IO w Londynie Mateusza Polaczyka (Zawisza Bydgoszcz). Zamiast niego w kadrze znalazł się Krzysztof Majerczak z Krakowskiego Klubu Kajakowego, który bardzo dobrze spisywał się od początku tego sezonu.

Rozegrano również zawody drużynowe w K-1 i C-1 kobiet i mężczyzn.

Szczegółowe wyniki finałów wszystkich konkurencji znajdują się w załączeniu.

Fot. Mateusz Chwajoł/ZIS; Waldemar Ignaciuk/OSiR KOLNA