Międzynarodowy Memoriał Władysława Bajorka: w Krakowie rywalizowało 220 młodych zapaśników

W minioną sobotę, 20 października, pod patronatem honorowym Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego, w Małej Hali TAURON Areny Kraków odbył się Międzynarodowy Memoriał Władysława Bajorka w zapasach w stylu klasycznym. Na pięciu matach rywalizowało w sumie 220 młodych zawodników z całego kraju, a także z Białorusi, Czech i Ukrainy.

Była to już 28. edycja turnieju, organizowanego – z przerwami – od 1973 roku dla uczczenia pamięci legendarnego krakowskiego zapaśnika. Podczas uroczystego rozpoczęcia imprezy okolicznościowe przemówienia wygłosili Mirosław Boryczko – Prezes KS Bieżanowianka Kraków, czyli klubu, który w 2016 podjął się zadania wskrzeszenia turnieju i Ryszard Wolny – Wiceprezes Polskiego Związku Zapaśniczego, mistrz olimpijski z Atlanty. W imieniu Miasta-Gospodarza imprezy otwarcia zawodów dokonał Bogusław Kośmider – Przewodniczący Rady Miasta Krakowa. Nie zabrakło również występów artystycznych.

Całodniowe zmagania odbyły się w trzech kategoriach wiekowych: dzieci (2007-2009), młodzików (2004-2006) oraz kadetów (2001-2003). W każdej z nich młodzi adepci zapasów rywalizowali w aż 10 kategoriach wagowych.

Dobrze zaprezentowali się reprezentanci Bieżanowianki, szczególnie wśród dzieci. Triumfatorem w kategorii +60 kg został Dominik Skowron, a trzeci był Adam Groński. W kategorii do 60 kg trzecia lokata przypadła Adrianowi Szopie. Pierwsze miejsce zajął też mistrz Memoriału sprzed roku Maciej Rodzeń (kategoria do 50 kg). Co ciekawe, uczynił to jednak… bez walki. Okazało się, że przeciwnicy najwyraźniej przestraszyli się obrońcy tytułu i żaden z zawodników z jego kategorii wiekowej i wagowej nie odważył się stanąć na macie. Wśród kadetów 10. miejsca przypadły Dawidowi Malikowi (kategoria do 38 kg) i Kacprowi Jakubcowi (kategoria do 52 kg). Kadet Szymon Bułka zajął natomiast piątą lokatę w kategorii do 91 kg.

W klasyfikacji drużynowej KS Bieżanowianka Kraków uplasował się na miejscach 9-10, a na pozycjach 20-21 rywalizację zakończył drugi krakowski klub – MUKZ Gladiator.

Kompletne wyniki tegorocznego Międzynarodowego Memoriału Władysława Bajorka znajdują się w załączeniu.

Kraków był Miastem-Gospodarzem imprezy, Partnerem Głównym Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie, a Organizatorami Małopolski Okręgowy Związek Zapaśniczy i Klub Sportowy Bieżanowianka Kraków.

Fot. Mateusz Chwajoł/ZIS