II etap 76. TdP: Mezgec królem sprintu w Katowicach, Ackermann nadal liderem

Słoweniec Luka Mezgec z grupy Mitchelton-Scott wygrał drugi etap 76. Tour de Pologne UCI World Tour z Tarnowskich Gór do Katowic. Liderem klasyfikacji generalnej pozostał zwycięzca pierwszej, krakowskiej odsłony wyścigu – Niemiec Pascal Ackermann z Bora-Hansgrohe, który przy Spodku finiszował na trzecim miejscu.

Drugi etap tegorocznego Tour de Pologne prawadził po płaskiej, ale wymagającej technicznie trasie z Tarnowskich Gór do Katowic. Tym razem w ucieczkę zabrało się dwóch kolarzy – Paweł Franczak z Reprezentacji Polski oraz – podobnie jak podczas pierwszego etapu –Charles Planet (Team Novo Nordisk). Przewaga ucieczki dość szybko urosła do pięciu minut, a obaj kolarze między sobą rozegrali walkę na premiach. Paweł Franczak wygrał dwie Lotne Premie LOTTO w Piekarach Śląskich i Katowicach (100-lecia PCK), a Charles Planet triumfował na Lotnej Premii LOTTO w Siemianowicach Śląskich i wygrał dwie Górskie Premie TAURON IV kategorii w Katowicach.

Na rundy w Katowicach uciekinierzy wjechali przed peletonem, ale ich przewaga szybko topniała. Peleton wchłonął śmiałków na ostatniej rundzie i było jasne, że w al. Korfantego przy Spodku o etapowe zwycięstwo powalczą sprinterzy. Tym razem najszybszy okazał się Luka Mezgec, który na finiszu wyprzedził Fernando Gavirię (UAE Team Emirates) i Pascala Ackermanna (Bora-Hansgrohe). Mezgec zdobył także nagrodę specjalną PKP Intercity dla najszybszego kolarza – na ostatnich dwustu metrach Słoweniec osiągnął prędkość 82,16 km/h.

Liderem klasyfikacji generalnej CARREFOUR pozostaje Pascal Ackermann, który o jedną sekundę wyprzedza Charlesa Planeta i o dwie sekundy Fernando Gavirię. Ackermann jest także na czele klasyfikacji Najlepszy Sprinter LOTOS. Charles Planet prowadzi w klasyfikacji Najlepszy Góral TAURON, a także Najaktywniejszy Zawodnik LOTTO. Premię dla Najlepszego Polaka LOTOS zdobył Paweł Franczak, który w klasyfikacji generalnej zajmuje piąte miejsce, a do lidera traci sześć sekund. Na czele klasyfikacji drużynowej jest Bora-Hansgrohe.

Zwycięzca Etapu – Luka Mezgec (Mitchelton-Scott)

Klasyfikacja Generalna CARREFOUR – Pascal Ackermann (Bora-Hansgrohe)

Najlepszy Góral TAURON – Charles Planet (Team Novo Nordisk)

Najlepszy Sprinter LOTOS – Pascal Ackermann (Bora-Hansgrohe)

Najaktywniejszy Zawodnik LOTTO – Charles Planet (Team Novo Nordisk)

Najlepszy Polak LOTOS – Paweł Franczak (Reprezentacja Polski)

Klasyfikacja Drużynowa – Bora-Hansgrohe

Kompletne wyniki znajdują się TUTAJ.