Grand Prix Polskiej Ligi Siatkówki: pierwsze turnieje w Krakowie!

Polska Liga Siatkówki przygotowuje zupełnie nowy pomysł na ligową siatkówkę – Letnie Grand Prix. Drużyny PlusLigi, TAURON Ligi i TAURON 1. Ligi będą rywalizować na piasku, w wyjątkowych miastach i w pięknym otoczeniu. Debiutanckie rozgrywki Grand Prix PLS odbędą się w trzech lokalizacjach. Siatkarki i siatkarze najpierw zawitają do Krakowa (24-26 lipca, kompleks sportowy KS Wanda Kraków, ul. Bulwarowa 39), tydzień później będą rywalizować w Warszawie (31 lipca-2 sierpnia, Monta Beach Volley Club), a finały zostaną rozegrane w Gdańsku (7-9 sierpnia, LOTOS Stadion Letni Gdańsk).

- Bardzo się cieszę, że będziemy grali w dużych miastach, dodatkowo w bardzo atrakcyjnych, letnich lokalizacjach – mówi Paweł Zagumny, prezes Polskiej Ligi Siatkówki S.A. - Liczymy na stworzenie ciekawych widowisk, doskonałą atmosferę i dobry poziom sportowy – dodaje.

Główną ideą stworzenia Letniej Ligi w Piłce Siatkowej Kobiet i Mężczyzn był szybszy powrót ligowej siatkówki po przedwczesnym zakończeniu sezonu 2019/2020 z powodu pandemii koronawirusa, przypomnienie o niej kibicom. W związku z decyzją o przyspieszeniu startu kolejnego sezonu wszystkich rozgrywek pod egidą PLS, postanowiono promować ten fakt już od lipca – poprzez turnieje na piasku.

Rozgrywki Grand Prix PLS potrwają przez trzy weekendy. Szesnaście drużyn z PlusLigi oraz TAURON 1. Ligi podzielono na 4 grupy. Każda z ekip zagra w jednym turnieju kwalifikacyjnym (czyli w praktyce zajmie to tylko dzień gry), po dwie najlepsze drużyny z każdej z grup zagrają w turnieju finałowym (7-9 sierpnia). Z kolei w rywalizacji kobiet wystartuje łącznie 8 drużyn (podzielonych na 2 grupy – A w Krakowie, B w Warszawie).

Grand Prix PLS będzie rozgrywane na piasku, na boisku drużyna będzie liczyła 4 osoby (skład od 4 do 8). Zasady gry będą natomiast identyczne jak w siatkówce halowej (z tym że każda z 4 osób może atakować), halowe wymiary będzie miało także boisko. Gra będzie się toczyć do 25 w każdym secie, do dwóch wygranych partii. Jeżeli będzie remis 1:1 w setach, o wyniku spotkania będzie decydował tie-break do 15.

Terminarz Grand Prix PLS

KRAKÓW (24-26 lipca)

Kobiety

24 lipca, od godz. 9:30
Runda 1., Grupa A
Grot Budowlani Łódź
#VolleyWrocław
Energa MKS Kalisz
SAN-Pajda Jarosław

Mężczyźni

25 lipca, od godz. 9:30
Runda 1., Grupa A
Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle
BBTS Bielsko-Biała
GKS Katowice
Asseco Resovia Rzeszów

26 lipca, od godz. 9:30
Runda 1., Grupa D:
Jastrzębski Węgiel
Stal Nysa
Aluron Virtu CMC Zawiercie
MKS Będzin

WARSZAWA (31 lipca – 2 sierpnia)

Kobiety

31 lipca, od godz. 9:30
Runda 1., Grupa B:
DPD Legionovia Legionowo
Enea PTPS Piła
E.Leclerc Radomka Radom
Bank Pocztowy Pałac Bydgoszcz

Mężczyźni

1 sierpnia, od godz. 9:30
Runda 1., Grupa B:
VERVA Warszawa ORLEN Paliwa
BKS Visła Bydgoszcz
Trefl Gdańsk
Cuprum Lubin

2 sierpnia, od godz. 9:30
Runda 1., Grupa C:
PGE Skra Bełchatów
APP KRISPOL Września
Indykpol AZS Olsztyn
Ślepsk Malow Suwałki

GDAŃSK (7-9 sierpnia)

Kobiety, runda finałowa (7 sierpnia)

Mężczyźni, runda finałowa (8-9 sierpnia)