Dzielnica VIII Dębniki zyskała nowoczesną, krytą pływalnię przy SP nr 158

W środę, 19 czerwca odbyła się uroczystość otwarcia nowo wybudowanej krytej pływalni dla Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 158 przy ul. Strąkowej. W wydarzeniu wziął udział Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski, który również ogłosił inaugurację tegorocznej edycji programu „Lato w mieście”. W jego ramach, podczas wakacji zajęcia będą prowadzone także w udostępnionym właśnie uczniom i mieszkańcom basenie z ruchomym dnem na połowie torów.

- Basen staje się jednym z elementów infrastruktury sportowej tej szkoły, która ma znakomite warunki. Życzę Wam, aby przez całe wakacje, a potem dalej, ta pływania była w pełni wykorzystana – powiedział Prezydent Jacek Majchrowski. - Dziękuję wykonawcom, inicjatorom i tym, którzy doprowadzili do realizacji budowy tego basenu – dodał, a następnie przekazał na ręce uczniów sprzęt pomocny przy nauce pływania.

Symbolicznego otwarcia basenu – poprzez przecięcie wstęgi – dokonali: Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski, Zastępca Prezydenta Miast Krakowa ds. Edukacji, Sportu i Turystyki Anna Korfel-Jasińska, Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa ds. Obsługi Mieszkańców Bogusław Kośmider, Dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie Krzysztof Kowal oraz Dyrektor SP nr 158 Jerzy Kubieniec.

Po występach artystycznych przygotowanych przez uczniów, dotrzymując obietnicy danej podczas uroczystości wmurowania kamienia węgielnego, w garniturach do basenu wskoczyli Wiceprezydent Bogusław Kośmider i Dyrektor Jerzy Kubieniec. Tym samym stali się pierwszymi, którzy skorzystali z nowej pływalni i zainaugurowali jej działalność w praktyce.

Umowa z wykonawcą budowy krytej pływalni dla Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 158 im. Juliana Aleksandrowicza przy ul. Strąkowej 3a – Przedsiębiorstwem Budownictwa Przemysłowego CHEMOBUDOWA Kraków SA przewidywała zakończenie prac w styczniu 2020 roku, ale dzięki staraniom obchodzącej jubileusz 70-lecia firmy udało się przyspieszyć termin zakończenia robót i już 19 czerwca 2019 roku – przed wakacjami – obiekt zostaje oddany do użytku i w okresie letniej przerwy w nauce będzie już służył uczniom SP 158 oraz mieszkańców okolicznych osiedli Dzielnicy VIII Dębniki.

To kolejna – po krytym basenie przy ul. Kurczaba – inwestycja tego typu zrealizowana przez Chemobudowę, która obecnie buduje także podobne obiekty na os. Na Kozłowce (Dzielnica XII Bieżanów-Prokocim) i przy ul. Eisenberga (Dzielnica II Grzegórzki).

Kryta pływalnia z sześciotorową niecką basenu (25x16 m) z ruchowym dnem na połowie torów – umożliwiającym prowadzenie nauki pływalnia nawet dla „bobasów” i przedszkolaków, z urządzeniami ułatwiającymi korzystanie z pływalni przez osoby z niepełnosprawnościami, w istotny sposób wzbogaci i tak już imponujący kompleks sportowy SP 158, na który składają się również dwie sale gimnastyczne, wielofunkcyjne boiska „Orlik” (jeden z 14 krakowskich kompleksów „Moje Boisko – Orlik 2012”), korty tenisowe.

Na parterze budynku pływalni znajdują się m.in. hala basenu, główny hol wejściowy wraz ze strefą wejścia, blok szatniowo-sanitarny, pomieszczenia ratowników i obsługi, kawiarnia, sklepik, w piwnicy – pomieszczania z urządzeniami technicznymi, a na piętrze – wentylatornia i kotłownia gazowa.

Pływalnia SP 158 dysponuje także jacuzzi i grotą solną.

Powierzchnia użytkowa obiektu to  906,17 m kw., natomiast powierzchnia całkowita –  2 350,00 m kw.  Kubatura – 12 740,00 m sześć.

Pływalnia SP 158 została wybudowana przez PBP Chemobudowa Kraków SA pod nadzorem Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie, według projektu wykonanego przez ARP Manecki z Krakowa.

Całkowity koszt (wraz z wyposażeniem): 16 472 643, 00 zł brutto (ze środków Gminy Miejskiej Kraków).

Fot. Mateusz Chwajoł/ZIS; Grawit Nosiadek/ZIS (dron)