Centrum Zapaśnicze przekazane Bieżanowiance

Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski oraz Dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie Krzysztof Kowal podczas wizyty gospodarskiej przekazali do użytkowania Klubowi Sportowemu Bieżanowianka Centrum Zapaśnicze.

Prezydent Jacek Majchrowski wręczył władzom Bieżanowianki symboliczny klucz do obiektu oraz pakiet środków ochrony osobistej i sanitarnej, które są dostarczane do klubów sportowych w ramach akcji „odmrażania” krakowskiej infrastruktury sportowej.

W ramach trwającej od jesieni 2018 roku inwestycji – nadzorowanej przez Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie – powstał nowoczesny, inteligentny budynek klubowy z zapleczem treningowym, dokonano zagospodarowania terenu, wykonano także miejsca postojowe dla samochodów. Centrum Zapaśnicze powstało w miejsce znajdującego się przy ul. Lipowskiego 5 parterowego budynku, który został rozebrany.


Budynek posiada trzy kondygnacje, w tym jedną podziemną. Kondygnacja – 1 to zespół szatni i łazienek przeznaczonych dla sportowców korzystających z obiektu, a także pomieszczenia techniczne i magazyny. Powstała tu także strefa spa. Z poziomu – 1 jest bezpośrednie wyjście na boisko dla piłkarzy, trenerów i sędziów.

Na parterze przewidziano pomieszczenia administracyjne i biurowe. Na tej kondygnacji znajdują się także: recepcja, siłownia, sala fitness, gabinety lekarskie, toalety dla użytkowników budynku oraz pokój dla trenerów.

Na piętrze zlokalizowano dwie sale ćwiczeń: zapaśniczą i gimnastyczną. Sale są przedzielone mobilną ścianką przesuwną, umożliwiającą ich połączenie. Na tej kondygnacji znajdują się także dwie szatnie z łazienkami, toaleta i pomieszczenie gospodarcze.

Wykonawcą Centrum Zapaśniczego w Bieżanowie było Przedsiębiorstwo Budowlano-Produkcyjne Łęgprzem sp. z o.o. z Krakowa. Koszt inwestycji wyniósł:  11 696 287,87 zł brutto prace budowlane + dokumentacja 116 850,00 zł brutto. Projekt wykonało Studio Architektoniczne Desiderata z Krakowa.

Parametry techniczne budynku:

Wysokość budynku     10 m
Powierzchnia zabudowy 681 m2
Powierzchnia użytkowa 1708,48 m2
Kubatura budynku 4700 m3
Powierzchnia utwardzona 1163 m2
Powierzchnia biologicznie czynna 2456 m2

Przypomnijmy, że 14 czerwca 2016 roku Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski dokonał otwarcia piłkarskiego boiska treningowego KS Bieżanowianka (76x46 m) o nawierzchni  z trawy syntetycznej. Wykonawcą była firma Eversport sp. z o.o. z Warszawy. Pod nadzorem Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie, przeprowadziła rewitalizację i modernizację boiska za łączną kwotę  ok. 1 mln 326 tys. zł brutto. Środki pochodziły z budżetu Gminy Miejskiej Kraków oraz z dofinansowania w wysokości 509 888 zł z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Fot. Mateusz Chwajoł/ZIS; Michał Sobolewski/ZIS; Grawit Nosiadek/ZIS (dron)