Cavaliada w Krakowie: piękne widowisko, sportowe emocje, jeździectwo na najwyższym poziomie

Od 28 lutego do 3 marca przyszłego roku w TAURON Arenie Kraków po raz pierwszy odbędzie się Cavaliada, czyli międzynarodowe zawody jeździeckie, w czasie których zmagania sportowe przeplatane będą atrakcyjnymi pokazami. W czwartek, 4 października Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski, Dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie Krzysztof Kowal i Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego, Wiceprezes Zarządu Międzynarodowych Targów Poznańskich Tomasz Kobierski podpisali umowę w tej sprawie.

- Jak Państwo wiecie doskonale, w TAURON Arenie Kraków są rozgrywane różne zawody sportowe. Odbyły się  między innymi mistrzostwa Europy w piłce ręcznej i siatkówce, mieliśmy koszykówkę, hokej na lodzie, sporty walki i sporty motorowe. Teraz przyszedł czas na konie – powiedział Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski. - Podpisaliśmy dzisiaj umowę o współpracy ze spółką organizującą największą tego typu imprezę w Polsce, mianowicie Cavaliadę. To piękne, wyjątkowe wydarzenie, na które przychodzi mnóstwo publiczności. Nigdy nie było organizowane w tak wielkim obiekcie, ale te, w których Cavaliada się odbywała w Poznaniu, Lublinie i Warszawie, wypełniały się zawsze w 100 procentach przez wszystkie cztery dni imprezy. Sądzę, że będzie to wielkie przeżycie na przełomie lutego i marca przyszłego roku. Serdecznie na nie zapraszam!

A Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego, Wiceprezes Zarządu Międzynarodowych Targów Poznańskich Tomasz Kobierski dodał: - Bardzo się cieszę, że podczas jubileuszu 5-lecia cyklu Cavaliada Tour do Miast-Gospodarzy dołączy Kraków. To jedyny Tour w centralnej i wschodniej Europie z oficjalną aprobatą Międzynarodowej Federacji Jeździeckiej – FEI, co gwarantuje bardzo wysoki poziom sportowy tego wydarzenia. Cavaliada to również okazja dla mieszkańców do poznania sportu jeździeckiego.  Tradycyjnie, piątek będzie dniem dla dzieci i młodzieży. Wspólnie z Panem Prezydentem zaprosimy uczniów ze szkół podstawowych i średnich, przedszkolaków, aby mogli bezpłatnie zapoznać się z tym, czym jest jeździectwo, czym jest przyjaźń człowieka ze zwierzęciem, w naszym przypadku z koniem, skorzystać z pierwszych porad, poznać mistrzów jeździectwa. Mam nadzieję, że będzie to dla nich początek pięknej przygody ze sportem.

W Krakowie odbędzie się trzecia eliminacja CAVALIADA Tour w sezonie 2018/19. Wydarzenia tego cyklu łączą sport, widowisko i targi. Organizatorzy planują utrzymać program znany z imprez odbywających się w poprzednich sezonach to w Poznaniu, Lublinie i Warszawie. Zawody w skokach przez przeszkody w Krakowie odbędą się w formule wydarzenia międzynarodowego, w randze CSI2*.

Najważniejsze informacje

  • Cavaliada to międzynarodowe zawody jeździeckie, na które składa się cykl halowych zmagań sportowych. Celem wydarzeń jest popularyzacja jeździectwa jako dyscypliny sportowej i formy rekreacji oraz pobudzanie zainteresowania jeździectwem i hodowlą koni.
  • Cavaliada Tour to jedyny w Polsce cykl jeździeckich zawodów halowych autoryzowany przez Międzynarodową Federację Jeździecką (FEI). Tour odbywa się w czterech miastach: w Poznaniu, w Lublinie, w Krakowie oraz w Warszawie.

Cavaliada to emocjonujące zawody jeździeckie rozgrywane na wysokim międzynarodowym poziomie sportowym. Na arenach zawodnicy walczą w konkursach w skokach przez przeszkody, dresażu, WKKW i powożeniu. Podczas zawodów w Krakowie odbędą się przedostatnie eliminacje do:

- Halowego Pucharu Polski we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego,

- Halowego Pucharu Polski w Powożeniu Zaprzęgami Czterokonnymi,

- Cavaliada Dressage Cup,

- Cavaliada Future.

Ważną częścią każdej edycji imprezy jest program rozrywkowy, w ramach którego publiczność ogląda widowiska teatralne i pokazy z udziałem koni. Do tej pory na arenach CAVALIADA Tour można było zobaczyć pokazy woltyżerki, kadryl sulek oraz sikawek konnych, a także prezentacje ogierów zimnokrwistych, tancerzy z francuskiej grupy „Compagnie des Quidams” odwzorowujących ruch rumaków oraz skaczących przez przeszkody, niczym konie, performerów z Horseman Team.

Wydarzeniom z cyklu Cavaliada Tour towarzyszą zawsze Targi Sprzętu i Akcesoriów Jeździeckich, na których wystawcy prezentują swoją ofertę. Tematyka targów obejmuje wszystko, co jest związane z jeździectwem oraz z aktywną formą wypoczynku: odzież i sprzęt jeździecki, wyposażenie stajni, sprzęt i środki do pielęgnacji koni, witaminy, pasze, pamiątki, wydawnictwa branżowe i usługi.

Ponadto przy okazji każdej edycji Cavaliada Tour organizatorzy proponują także programy edukacyjne adresowane zarówno do dzieci, jak i do dorosłych; między innymi organizowane są  szkolenia i wykłady w ramach HORSE&BUSINESS ACADEMY, podczas których doświadczeni praktycy i wykładowcy dzielą się swoją wiedzą z zakresu jeździectwa i hodowli koni.

Historia Cavaliada Tour

Zawody jeździeckie na Międzynarodowych Targach Poznańskich odbywają się  rokrocznie od roku 1993. Wyjątkiem był rok 2008, kiedy to na terenach targowych odbywała się Konferencja Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu i zmagania jeźdźców zostały przeniesione z tradycyjnego grudniowego terminu na luty następnego roku. W grudniu 2009 odbyły się natomiast przełomowe dla historii zawodów konnych – zawody Poznań Cup. Były to zawody w skokach przez przeszkody o ogólnopolskiej randze, których organizatorem po raz pierwszy były Międzynarodowe Targi Poznańskie, do tej pory będące tylko gospodarzem obiektu.

Marka Cavaliada narodziła się w roku 2010. W Poznaniu odbyły się wtedy zawody o randze międzynarodowej CSI-W z konkursem kwalifikacyjnym Pucharu Świata. Wtedy też zarysowała się formuła zakładająca podział wydarzeń na część targową, sportową i pokazową. Dzięki temu wydarzenie zyskało kompleksowy charakter i zaczęło przyciągać nową, coraz szerszą publiczność. W roku 2012 Zarząd MTP podjął decyzję o organizacji CAVALIADY w Warszawie, a w 2013 także na Targach Lublin. W roku 2016 z okazji 95-lecia Międzynarodowych Targów Poznańskich w Kołobrzegu odbyła się specjalna edycja wydarzenia Cavaliada Summer Jumping,  pierwsze w Europie międzynarodowe zawody jeździeckie z areną sportową zlokalizowaną na piaszczystej plaży. W 2019 roku do lokalizacji jeździeckich zmagań dołączy także Kraków.

Więcej informacji na stronie: www.cavaliada.pl/krakow

Bilety: www.cavaliada.pl/krakow/kup-bilet

Fot. Bogusław Świerzowski/krakow.pl