76. Tour de Pologne: wyścig dla Pawła Siwakowa, ostatni etap dla Mateja Mohoricia. Rafał Majka dziewiąty w „generalce”.

Rosjanin Paweł Siwakow z Team Ineos został zwycięzcą 76. Tour de Pologne UCI World Tour! Najlepszy z Polaków – wychowanek WLKS Krakus Swoszowice Rafał Majka (Bora-Hansgroge) zakończył rywalizację na dziewiątym miejscu. Ostatni etap ze startem i metą w Bukowinie Tatrzańskiej, po brawurowej, solowej ucieczce wygrał Słoweniec Matej Mohorić (Bahrain Merida).

Ostatni etap 76. Tour de Pologne UCI World Tour wiódł przez 153 kilometry trudnej trasy z pięcioma Górskimi Premiami TAURON I kategorii. Zawodnicy mieli do pokonania dwie duże rundy o długości 59,6 km oraz jedną mniejszą o długości 33,8 km. Na trasie znajdowały się także trzy Lotne Premie LOTTO.

Przed siódmym etapem liderem wyścigu był Duńczyk Jonas Vangegaard (Team Jumbo – Visma). W klasyfikacji generalnej miał zaledwie cztery sekundy przewagi nad Siwakowem i sześć sekund nad Hindleyem. Polscy kibice wierzyli, że w walkę o końcowe zwycięstwo włączy się Rafał Majka (Bora-Hansgrohe), który tracił do lidera 20 sekund. Obok walki o klasyfikację generalną, trwała rywalizacja o zwycięstwo w klasyfikacji Najlepszy Góral TAURON pomiędzy drugim biorącym udział w wyścigu wychowankiem WLKS Krakus Swoszowice i trenera Zbigniewa Klęka – urodzonym w Krakowie Tomaszem Marczyńskim (Lotto Soudal) i Simonem Geschke z polskiej drużyny CCC Team.

Od samego startu w peletonie było nerwowo, a po kilku nieudanych próbach ataków z przodu uformowała się kilkunastoosobowa ucieczka, która wypracowała trzy minuty przewagi. Pierwszą górską premię Ściana HARNAŚ wygrał Geschke, na Lotnej Premii w Szaflarach triumfował Matej Mohorić. Kolejne dwie górskie premie – Ściana BUKOVINA i HARNAŚ – padły łupem Marczyńskiego, który w tym momencie był liderem klasyfikacji górskiej.

Przed drugą lotną premią w Szaflarach zaatakował Matej Mohorić. Wygrał premię, wypracował minutę przewagi i samotnie pokonywał kolejne wzniesienia i kolejne górskie premie, a także lotną premię w Jurgowie. Za jego plecami trwały ataki kolarzy walczących o końcową klasyfikację, jednak żaden nie przyniósł powodzenia. Osłabł Tomasz Marczyński, a ponieważ Simon Geschke punktował na kolejnych górskich premiach, to Niemiec zwyciężył w tej klasyfikacji, wyprzedzając naszego rodaka o trzy „oczka”.

Mohorić utrzymał przewagę do samego końca i w wielkim stylu wjechał na metę w Bukowinie Tatrzańskiej.

Drugie miejsce zajął Neilson Powless z Team Jumbo – Visma, a trzecie Gianluca Brambilla z Trek-Segafredo. Piąty finiszował Paweł Poljański z Bora-Hansgrohe.

Na piętnastej pozycji dojechał Paveł Siwakow i to kolarz grupy Team Ineos triumfował w klasyfikacji generalnej CARREFOUR. Dotychczasowy lider Duńczyk Jonas Vangegaard z Team Jumbo – Visma stracił ponad czternaście minut. Drugie miejsce w całym wyścigu zajął Jai Hindley (Team Sunweb) ze stratą dwóch sekund do zwycięzcy. Trzeci był Diego Ulissi (UAE Team Emirates).

Zwycięzcą klasyfikacji Najlepszy Góral TAURON został Simon Geschke (CCC Team), Najlepszym Sprinterem LOTOS Marc Sarreau (Groupama-FDJ), a Najaktywniejszym Zawodnikiem LOTTO Charles Planet (Team Novo Nordisk). Najlepszym Polakiem LOTOS został Rafał Majka (Bora-Hansgrohe), który w klasyfikacji generalnej był dziewiąty. Najlepszą drużyną 76. Tour de Pologne UCI World Tour został Team Ineos.

Po etapie powiedzieli:

Matej Mohorić (Bahrain Merida): - Od samego początku byłem skupiony na ucieczce. Czułem się dobrze i postanowiłem się oderwać – widziałem, że tempo nie było wystarczające i grupa zaczynała nas doganiać. Myślałem, że ktoś do mnie dołączy, ale musiałem jechać sam. Udało się utrzymać przewagę do samej mety.

Paweł Siwakow (Team Ineos): - Wczoraj był trudny i nerwowy etap. Dziś kontrolowaliśmy sytuację, wiedzieliśmy, że będziemy walczyć o koszulkę. Zespół spisał się świetnie, bardzo mi pomógł. Mamy silny, mocny skład. Teraz skupię się na mistrzostwach świata.

Rafał Majka (Bora-Hansgrohe): - Myślę, że mamy się z czego cieszyć. Dla mnie to świetne przygotowanie do Vuelty. Wygraliśmy dwa etapy, mamy dwóch zawodników w czołowej dziesiątce. Oczywiście chciałoby się więcej, ale taki jest sport, a my każdego dnia możemy się czegoś nauczyć.

Wyniki VII etapu oraz końcowe klasyfikacje 76. Tour de Pologne można znaleźć TUTAJ.

Fot. Szymon Gruchalski