26 października Międzynarodowy Memoriał Władysława Bajorka w zapasach

W najbliższą sobotę, 26 października w Małej Hali TAURON Areny Kraków odbędzie się 29. edycja prestiżowego turnieju w zapasach w stylu klasycznym – Międzynarodowego Memoriału Władysława Bajorka, legendarnego krakowskiego sportowca. Patronat honorowy nad zawodami objął Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski.

Uroczyste otwarcie imprezy zaplanowane jest na godz. 10:30. Od godz. 11:20 rozpoczną się walki – najpierw eliminacyjne, a następnie finałowe. Dekoracja zaplanowana jest na godz. 18:00.

Młodzi zawodnicy tej olimpijskiej dyscypliny sportu będą walczyć na pięciu matach jednocześnie. O tytuły mistrzów Międzynarodowego Memoriału Władysława Bajorka 2019 rywalizować będą najlepsi zawodnicy w Polsce oraz ekipy zagraniczne. Organizatorzy spodziewają się nawet 300 uczestników – w tym gości z Białorusi, Ukrainy, Czech i Norwegii.

Zmagania odbędą się w trzech kategoriach wiekowych: dzieci (roczniki 2008-2010), młodzików (2005-2007) oraz kadetów (2002-2004). W każdej z nich młodzi adepci zapasów zmierzą się w aż 10 kategoriach wagowych.

Przed rokiem impreza po raz pierwszy zawitała do Małej Hali TAURON Areny Kraków. Z bardzo dobrej strony zaprezentowali się zawodnicy krakowskich klubów: zwycięstwa odnieśli Dominik Skowron i Maciej Rodzeń z KS Bieżanowianka, drugą lokatę wywalczył Harut Poghosjan z KS Prądniczanka, a na najniższym stopniu podium stawali Adrian Szopa z Bieżanowianki i Jakub Gębka z KS Gladiator.


Historia Turnieju sięga 1973 roku, kiedy to – tuż po śmierci Mistrza – zorganizowano pierwszą edycję w hali Wandy Kraków. Zawody zawsze były organizowane przez krakowskie środowisko zapaśnicze – m.in. na obiektach krakowskiej Korony, AWF Kraków, a także 125 metrów pod powierzchnią ziemi, w komorze „Warszawa” Kopalni Soli Wieliczka (1996 rok). W latach 80. i 90. ubiegłego stulecia Memoriał Władysława Bajorka był najbardziej prestiżową imprezą zapaśniczą w kraju. Brali w nim udział najwięksi polscy zapaśnicy, w tym dwukrotny mistrz olimpijski Andrzej Wroński, mistrzowie olimpijscy Ryszard Wolny i Włodzimierz Zawadzki oraz medaliści olimpijscy: Józef Tracz i Piotr Stępień. Aby rywalizować z najlepszymi, częstymi gośćmi Memoriału byli zawodnicy z zagranicy, dzięki czemu turnieje miały charakter międzynarodowy.
W 1999 roku zaprzestano ich organizowania i ta przerwa trwała aż do 2013 roku. Po piętnastu latach, 16 listopada 2013 roku turniej reaktywowała sekcja zapaśnicza Towarzystwa Sportowego Wisła. Zawody zorganizowano w hali głównej TS Wisła. Jednak nie udało się wówczas wprowadzić tej imprezy na stałe do kalendarza polskich zawodów zapaśniczych. Po kolejnej, tym razem trzyletniej przerwie, w 2016 roku organizacji Memoriału podjął się Klub Sportowy Bieżanowianka Kraków, który od tej pory z powodzeniem kontynuuje tradycję wraz z Małopolskim Okręgowym Związkiem Zapaśniczym i Polskim Związkiem Zapaśniczym.

Władysław Bajorek (ur. 7 marca 1907 w Gorlicach, zm. 6 września 1973 w Krakowie), zwany „najsilniejszym człowiekiem Wisły”, był zapaśnikiem Wisły Kraków w stylu klasycznym. Barwy „Białej Gwiazdy” reprezentował w latach 1926-1955, z przerwą na czas wojny. Podczas kariery zawodniczej walczył również w barwach RKS Legii Kraków i Związkowca. Wygrał 230 spośród 247 stoczonych walk, zaś na arenie międzynarodowej 21 spośród 39. W 1927 roku na mistrzostwach Europy w Pradze zajął czwarte miejsce, odnosząc trzy zwycięstwa. Startował w mistrzostwach Europy w 1934 w Rzymie i 1937 roku w Tallinie. Bajorek był 8 razy mistrzem Polski w wadze średniej i półciężkiej, zdobywał też inne trofea. Po zakończeniu kariery pełnił funkcję trenera krakowskiej Korony, a następnie kadry narodowej zapaśników. Prowadził także zawodników Garbarni i Wisły.

PROGRAM MIĘDZYNARODOWEGO MEMORIAŁU WŁADYSŁAWA BAJORKA
Sobota, 26.10.2019 roku, Mała Hala TAURON Areny Kraków
8:30-9:30 – weryfikacja zawodników, ważenie
9:30-10:30 – odprawa techniczna i przygotowanie list walk
10:30 – uroczyste otwarcie imprezy
11:20 – walki eliminacyjne i finałowe
18:00 – dekoracja zawodników, wręczenie nagród i oficjalne zakończenie turnieju

Kraków jest Miastem-Gospodarzem imprezy, a Partnerem Głównym Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie.

W 2019 roku Kraków był już Miastem-Gospodarzem Mistrzostw Europy w Zapasach U-15 w obu stylach: klasycznym i wolnym, z udziałem ponad 700 zawodniczek i zawodników. Odbyły się również w Małej Hali TAURON Areny Kraków.

Międzynarodowy Memoriał Władysława Bajorka 2018, Fot. Mateusz Chwajoł/ZIS